top of page

A bengáli macska gondozása

Táplálás
Figyelembe véve a bengáli macska vad eredetét táplálása kis mértékben 
eltér a házimacskáétól. Mindenképp olyan táp választása ajánlott, ami szuper prémium minőségű és biztosított a magasabb állati eredetű fehérje tartalom. A táp mellé - minden esetben - hőkezelésen (!!) előzetesen átesett hús adható. Egyébként a klasszikustáplálási séma alkalmazható. 

A kölyök macskák 4 hónapos korukig Babycat eledelt, utána1 éves korukig Junior tápot kapjanak. Első életévük után el lehet kezdeni az átállást az Adult tápokra, amit 7 évesen a Mature kategóriájú tápok fognak felváltani. Az ivartalanított macskákat érdemes a számukra speciálisan kialakított tápokkal etetni, amivel megőrizhető a anyagcsere harmóniája, a vese- és húgyutak egészsége. 

Minden tápváltásnál figyeljünk a fokozatosságra, a régi tápot az újjal egyre nagyobb arányban keverve, egy hét alatt cseréljük le. Friss ivóvíz éjjel-nappal legyen a biztosítva kedvencünknek.

Ápolás
A bengáli macskák bundáját könnyű rendben tartani, elegendő heti rendszerességgel csak átkefélni. Ha esetleg koszos lenne a cica, akkor macskasampon használatával fürdessük meg, majd töröljük szárazra, de ezután fél-egy napig mindenképp meleg helyen kell tartani, nehogy megfázzon. 
A karmokat karomvágóval, esetleg körömcsipesszel kurtítsuk, de ha mégsem menne kérjük állatorvos vagy állatkozmetikus segítségét. 
A fülekbe sosem nyúlunk fültisztító pálcikával! Ha mégis túl nagy mennyiségű vagy rendellenes színű, szagú fülzsír gyűlne fel, forduljuk állatorvohoz. 
Figyeljünk oda cicáink fogaira, szájhigiénéjére! Száraz tápok etetésével megelőzhető a kellemetlen szájszag és a fogkövesség, fogínygyulladás kialakulása. Ha mégis ilyen problémával állnánk szemben, a cicát vigyük fogkő eltávolításra.


Figyelmeztetések
Ha macska költözik a házba, akkor borul az addigi rend. Mérgező szobanövényeket és vágott virágot inkább ne tartsunk, vagy csak olyan helyen ahol a cicának biztosan nincs hozzáférése. Ilyen növények például az azelea, ciklámen, diffenbachia, dracena, fikus - félék, filodendron, kroton, mikulásvirág, orchideák, yuccák, aranyeső, gyöngyvirág, hóvirág, jácint, liliom-félék, nárcisz, szellő rózsa, pünkösdni rózsa.
Szellőztetésnél, ajtónyitásnál legyünk körültekintőek, mert a pillanat töredéke alatt képesek köddé válni. Érdemes fém (!) szúnyoghálókat felszerelni és a cica nyakába csengőt tenni.
A törékeny, leverhető dolgokat rendezzük át, mert bengáli cicánk éppen csak a plafonon nem közlekedik. :)
Az almot mindig tartsuk tisztán, mert a bengáli különösen érzékeny a macska WC higiéniájára és, ha nem találja azt megfelelőnek, akkor nem lesz rest más helyet keresni a szükségletei kielégítésére.
Kocsonyás, konzerv tápok etetése csak kis mennyiségben és ritkán ajánlott. Különböző problémákat okozhat ha sokat kap belőle kedvencünk, úgy mint: fogkövesedés, híg széklet, esetleges függőség kialakulásához is vezethet. 


 

bottom of page